Nyhed

Julebrev fra DAV

af Kasper C. Larsen

Det traditionsrige MOJN-nyt måtte lade livet sidste år, ikke i kampen mod fake news, men i kampen om at komme først med real news! Vi kunne ikke længere regne med, at det havde nyhedens interesse i december, at der var gamle elever, der var blevet gift, havde fået børn, havde bestået eksamen eller på anden vis havde ramt forskellige milepæle i deres liv.

Det vidste I såmænd alle sammen allerede! Og tilsvarende med skolen og de ting, der sker der! Vi skal dog lige nævne, at der 1.12. starter en ny rektor, Jeppe Kragelund, skolens fjerde rektor, og vi benytter denne lejlighed til at byde ham hjerteligt velkommen til landets bedste lille gymnasium :)

Årets DAV-legat på 8000 kroner gik til Nicolai Heise Østergaard, de18, for hans gode humør og store hjælpsomhed. Legatet blev – LIDT old-school – overrakt i kontanter, men Nicolais mor og far lovede at tage pengene med hjem. Stort til lykke til Nicolai!

I forbindelse med generalforsamlingen 2017 valgte Stefan Hansen at stoppe som formand for DAV. Stefan, der gik i a-klassen på skolens allerførste årgang, var foreningens første formand og gjorde en utrolig stor indsats for at få foreningen sparket i gang, og vi skylder ham en kæmpetak for alt det, han har udrettet for DAV. Vi glæder os til at se ham, når skolens første årgang, studenterne fra 1980, mødes til 40-års jubilæum i september 2020. Undertegnede har – selv om jeg er gammel lærer, ikke gammel elev – fået lov at være formand i en overgangsperiode.

Der sidder måske studenter fra 2009 og fra 1994 og tænker, at de jo faktisk har jubilæum allerede næste år, og det har I ret i :) Vi vil gerne fejre jer ved en fælles sammenkomst den første lørdag i september, hvor der vil blive arrangeret frokost på skolen, og I kan jo så gøre byen usikker senere! I løbet af foråret vil vi kontakte udvalgte elever fra alle klasserne og bede dem kontakte deres gamle klassekammerater og stå for fælles tilmelding og indbetaling.

Vi er gået på facebook (DAV – (De) gamle elevers forening) og glæder os til, at endnu flere finder os og melder sig til der. Der er mulighed for at lægge billeder op, og bestyrelsen arbejder på at få lagt billeder fra jubilæerne op, så hold øje med os.

Lørdag 22.12. er der julefest – i år med DJ Sebastian og med nye spændende drikkevarer (hvis det lykkes os at ramme årets smag!) – og vi glæder os til at se jer!

Inden julefesten holder vi generalforsamling ifølge foreningens love.

Til alle, både dem, der kommer den 22.12., og jer, der synes, I er for gamle: Rigtig glædelig jul og godt nytår!

Mange hilsner fra hele bestyrelsen

Anne Gerd Petersen

Tilbage