|
Opfølgning på trivselsdag januar 2010
| Arrangementer på tværs af klasserne, både faglige og sociale |
Nævnt 44 gange |
| Nyt inventar: Borde, stole, sofaer, e-tavler, gardiner og udsmykning |
Nævnt 39 gange |
| Kommunikation lærer/lærer, lærer/elev, respekt |
Nævnt 37 gange |
| Varieret undervisning, samarbejde mellem lærerne, opdaterede lærere, tilpasse undervisning |
Nævnt 35 gange |
| Indeklima, mere varme om vinteren, mere udluftning |
Nævnt 31 gange |
| Lærernes brug af Lectio skal forbedres |
Nævnt 29 gange |
| Afleveringsplan forbedres og overholdes |
Nævnt 22 gange |
| Bedre printere, trådløst net, computere |
Nævnt 20 gange |
| God og sund mad i kantinen, mere åbningstid, billig morgenmad og salatbar |
Nævnt 18 gange |
| Nye undervisningsmidler, f.eks. e-bøger |
Nævnt 14 gange |
| Generel overholdelse af skolens regler, konsekvens ved brud (sne/vand), fælles ansvar og engagement |
Nævnt 14 gange |
Med udgangspunkt i ovenstående udsagn er der i skoleåret 2011/2012 iværksat en række initiativer som skal understøtte/afhjælpe ovenstående udsagn:
- I efteråret 2011 blev der nedsat en eventgruppe bestående af lærere og elever der som kommissorium har at arrangere og inspirere til flere sociale aktiviteter på AGS. Af gennemførte ting kan nævnes:
- Julearrangement
- Fastelavnsfest
- Sparring med eleverne fra ”Underhuset” omkring ny indretning af kælderlokalet, og området udenfor lokalet
- Nye idéer til forårets Gallafest
- Idéer til fælles festival imellem ungdomsuddannelserne i Sønderborg
- Ved skoleårets start i 2011 var hele skolen udstyret med elektroniske tavler, og tilhørende nyt møblement i alle klasselokaler
- I januar 2012 blev sidste del af Naturfagshuset endeligt indrettet med møbler (caféborde, sofa og almindelige borde) som et mere elevvenligt studie-/rekreativt område
- Drøftelse af lærernes brug af Lectio ved et lærermøde februar 2012
- Drøftelse af konsekvenser ved ”snyd med opgaver” ved lærermøde februar 2012
- Ansættelse af AGS`s egen IT-supporter pr. august 2011 gav en højnelse af IT-support til skolens elever (og lærere), samt bedre vedligehold af skolens IT-hardware
For det kommende skoleår (2012/2013) vil især studeretningssamarbejdet være i fokus. Pædagogisk udvalg vil i den forbindelse inddrage eleverne i forbindelse med planlægningen af processen i foråret 2012, samt aktivt inddrage eleverne i det kommende skoleår.
Et øget fokus på studieretningssamarbejdet skal befordre, at vi bedre lever op til gymnasiereformens intentioner om ”fagligt samspil”. Men samtidig også understøtter og udvikler:
- Samarbejdet og samspillet lærer til lærer/lærer til elev/elev til elev
- Skolens teamkoordinater funktion i forbindelse med studieretningerne
- Undervisningens form i forhold til studieretningen
- Studiecenterets rolle i vejlednings- og informationssøgnings øjemed
Klik iøvrigt her for at se elevtilfredshedsmåling 2009-2010
|